To gule dobbelthuse i Afdeling 40, Korsevænget
Gult hus i Afdeling 40 på Korsevænget

Boligerne

Denne afdeling består af dobbelthuse fra 1962. Der er en have, som lejer selv skal holde. Husene er indbyrdes meget forskellige. Alle er dobbelthuse med to boliger ved siden af hinanden. Køkkenerne kan være snedkerkøkkener af ældre dato. Nogle køkkener er blevet renoveret, alt efter hvornår køkkenet er sat ind, kan der være et tillæg på huslejen. I disse køkkener vil der tit være emhætte og plads til opvaskemaskine, hvilket der ikke er i de oprindelige køkkener.

Afdelingen

Afdelingen har ingen fælles faciliteter, idet der udelukkende er dobbeltlhuse. Nogle af husene har udhus, udestue eller carport/garage.

Beliggenhed

Afdelingen ligger roligt i fredeligt parcelhuskvarter. Der er ikke ret langt til stationen og cykel-afstand til bymidten. Der er indkøbsmuligheder tæt på.

Det er meget nemt at komme til motorvej i Ringsted.

Afdeling 40 – Korsevænget 33, 41, 51,53, 67, 73


Husdyr

Der må holdes husdyr.

Vaskefaciliteter

Nej.

Altan

Der er have til boligen, som lejer selv skal holde.

El, vand og varme

Forbrug af vand, varme og el betales direkte til leverandøren.
Der er fjernvarme.

Hårde hvidevarer

Lejer skal selv sørge for komfur og køleskab.

Opbevaringsrum

Nogle huse har skur.

Parkering

Nogle huse har carport eller garage.

TV

Fælleshus

Der er ikke fælleshus.

Andet

Snerydning og glatførebekæmpelse på fortov og i indgangspartier påhviler lejer.

Vigtige links

Gå til ansøgerweb
Gå til Boligfy