Gårdmiljø ved rødt boligbyggeri i afdeling 4, Jørgen Roedsvej 1-7
Græsplæne og træer foran rødt boligbyggeri i afdeling 4, Jørgen Roedsvej

Boligerne

Etageejendom fra 1949. Lejlighedernes badeværelser er ikke så store. Køkkenerne kan være snedkerkøkkener af ældre dato, men er fuldt funktionelle med god udnyttelse af pladsen. Køkkenerne i de største lejligheder er rummelige, og der er plads til at indrette en spiseplads. Nogle køkkener er blevet renoveret, alt efter hvornår køkkenet er sat ind, kan der være et tillæg på huslejen. I disse køkkener vil der tit være emhætte og plads til opvaskemaskine, hvilket der ikke er i de oprindelige køkkener. Der er som udgangspunkt ikke mulighed for at have vaskemaskine/tørretumbler.

 

Afdelingen

Der er et dejligt fællesareal i lukket gård med græsplæne, legeplads, boldbane, bord-bænkesæt og mulighed for at grille. Der er cykelkælder og knallertskur.

 

Beliggenhed

Afdelingen ligger roligt og meget centralt i Ringsted – helt tæt på stationen og i gå-afstand til bymidten. Der er indkøbsmuligheder tæt på. Det er meget nemt at komme til motorvej i Ringsted.

Afdeling 4 – Jørgen Roedsvej 1-7


Husdyr

Der må ikke holdes husdyr.

Vaskefaciliteter

Der er vaskeri samt tørrerum i afdelingen.

Altan

Der er altan til næsten alle lejligheder, dog er der forskel på, hvor store altanerne er.

El, vand og varme

Vand er inkluderet i huslejen.
Der betales aconto sammen med huslejen for fjernvarmen, el betales direkte til leverandøren.

Hårde hvidevarer

Der er komfur og køle-fryseskab.

Opbevaringsrum

Der er kælderrum.

Parkering

Enkelte carporte og garager ellers parkering på gaden.

TV

Der er indlagt fibernet.

Fælleshus

Der er ikke fælleshus.

Andet

Vigtige links

Gå til ansøgerweb
Gå til Boligfy